KYK İstanbul Burs Başvurusu 2018-2019KYK İstanbul Burs Başvurusu Yapmak için buraya tıklayın

KYK bursu üniversite okuyacak olan ve ailesinin maddi durumu iyi olmayan başarılı öğrenciler için devlet tarafından verilen maddi bir burstur. YGS ve LYS sınavı olmak üzere iki aşamada gerçekleşen üniversite sınavlarına girecek öğrenciler, sınav başvurusunu yaptığı sırada başvuru formunda yer alan ‘’Burs ve Kredi İstiyor’’ kısmını işaretlediği takdirde otomatik olarak burs için başvurmuş oluyor.

Sınavda yüksek bir puan alan ve devlet tarafından uygun görülen kişiler ise üniversiteye başlar başlamaz bu bursu her ay alabiliyor.Başbakanlık bursu üniversitede ilk 100’e giren öğrenciler için aile durumu iyi olsa veya öğrencinin bursa ihtiyacı olmasa bile koşulsuz olarak verilebilmektedir. Ancak bu dereceye giren öğrencinin isteğine bağlıdır.

Bunların dışında her öğrencinin yüksek puanlar yapması ve başbakanlık bursu şartlarını yerine getirmesi şarttır. Başbakanlık bursu her ayın 6 sı ve 10 u arasında öğrencinin kimlik numarasının son hanesine göre gününde öğrencilerin belirttiği hesaplara yatırılırken, öğrencilerin üniversite süreci boyunca hiç aksamadan burs ödemeleri yapılmaktadır. Başbakanlık burslarına , iki yıllık fakülte öğrencileri ve dört yıllık üniversite öğrencileri alabilmektedir.

Başbakanlık bursunun bazı durumlarda iptal olabilme durumları vardır. Bu durumların başında öğrencinin üniversiteye bırakması veya sınıfta kalması vardır. Bunun dışından başbakanlık bursu alıp, 3 veya daha fazla dersten kalan öğrencilerin başbakanlık bursları kesilmektedir. Başbakanlık bursunu bir kere alan öğrenci, bir daha başvuramamaktadır. Başbakanlık bursunu alan öğrencilerin, aldıkları bursu geri ödemesine gerek yoktur. Çünkü bu burs başbakanlık tarafından karşılıksız olarak verilen bir devlet bursudur.

KYK İstanbul Burs Başvurusu 2018-2019 yorumları

 • Image Description
  yusuf
  05.08.2015

  İstanbul yeni yüz yıl üniversitesine kaydoldum özel olduğu için maddi sıkıntı çekiyorum.

 • Image Description
  Misafir
  21.09.2015

  İstanbulda 686. Yedeğim. Sanırım sistemde hata var. 2. Yedek yerleştirmenin ardından kaçıncı sırada olduğumu göremiyorum.

 • Image Description
  ALİ TÜMER
  21.11.2015

  oğlum fatih sultan Mehmet yurdundan Marmara Göztepe kampüsüne gidiyor çok yorucu oluyor. acaba kyk nın seneye Anadolu yakasında erkek öğrenci yurdu açma planı varmı

 • Image Description
  ismail akkuş
  17.09.2017

  Oğlum yıldız tek.ün.elek.böl.hazırlık okuyor.kyk mahmut celalettin ökten yurdu çıktı okula çok uzak 2 saat 30 dakika sürüyor 4 çocuk okutuyorum memurum ekonomik olarak özel yurt veya apart daire kiralayacak durumum yok Fatih Sultan Mehmet yurduna nakil yapabilimisiniz.saygılar sevgiler.